Guatemala_2017

Guatemala? Kde to je? Aha. Tak tam rozhodně nejezdi, slyšela jsem na každém kroku. Nebezpečná země. Samé drogy, přepadení a únosy. Jsi blázen. Možná. Je však současná situace v Evropě bezpečná a dává nám v klidu spát? Kromě hororových mediálních zpráv si, prosím, na seznam ještě připište, že se tato středoamerická země (velikostí i počtem obyvatel asi jako 1,5x Česká republika) nachází v tektonicky aktivní oblasti a ani zemětřesení, povodně a hurikány nejsou nečasté…

Guatemala (v indiánském jazyce místo obklopené stromy) momentálně nebyla v hledáčku mého cestovatelského objektivu, neboť střídavě prozkoumávám různé oblasti. A Střední Ameriku mám přece pokrytou nedávno projetou Kostarikou. A je tolik, tolik dalších míst, která prozkoumat chci. Je to destinace, která si mě našla sama.  A dostala se mi pod kůži už při prvním došlápnutí suchou nohou na její půdu po překročení belizsko-guatemalské hranice na jakési bárce. A do srdce jakbysmet. Láska na první seznámení. Pamatuji si to, jako by to bylo dnes ráno. Stojím v přístavu, z lodi mi podávají batohy a okamžitě ucítím neuvěřitelnou energii. Genius loci promluvil. Guatemala není perlou, co se týče třeba biodiversity. Je pro mě však absolutní královnou, co se týká rozmanitosti, blízkosti k původním obyvatelům a autentičnosti. Je tak svá.

Ano ano, i zde najdete modernější města s fastfoody a výdobytky západního světa. Ale já jsem zavítala na místa, kde se zastavil čas. Místa, kde vás tradice a každodenní život místních přenesou do doby dávno předkolumbovské. Místa, kde se pere jako za časů našich babiček. Místa, kde ženy v tradičním barevném oblečení s miminkem uvázaným v šátku na zádech nosí zboží na hlavě.  Místa, kde muži v holínkách, kovbojském klobouku a mačetou za páskem tiše proplouvají vesnicí či na korbě auta odjíždějí za prací na kukuřičná či kávová pole. Místa, která vás nechávají snít.

Nikdy by mě nanapadlo, že je to jedna z mimoevropských zemí, kde bych si dokázala představit dlouhodoběji žít. Středoamerická země aktivních sopek omývaná Karibikem i Pacifikem, kde budete běžně potkávat Maye (ano, nikam záhadně nezmizeli). Země, která nenabízí málo a právem se vyskytuje na seznamu UNESCO. Od archeologických pokladů mayských památek světoznámého jména ukrytých v džungli a krásy koloniální éry s ulicemi plnými kočičích hlav i budovami z doby španělské nadvlády. Po poklidné rybářské vesničky na břehu zrcadlových jezer, s potomky afrických otroků či položené vysoko v pásmu Kordiller. Zemi pestrobarevných trhů, lahodných chutí a míst, která se naštěstí ještě nedostala na stránky průvodců a snad zůstanou dlouho nezanesena na turistickou mapu světa. Země, která do druhé poloviny 90. let trpěla dlouhých 36 let občanskou válkou. Země, kde vás Chapín(a)s (jak si Guatemalci sami říkají) i přes nelehké zkušenosti nakazí svoji přátelkostí, slušností, chutí pomoci a poklidným tempem života. Zapomeňte na zbytečný evropský stres, honěním se za vyšším plotem a zelenější trávou.

Pohodlně se posaďte a zde se mnou navštivte Guatemalu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *