Thailand_2016

Co mají společné Pláž, Rambo, James Bond (Muž se zlatou zbraní a Zítřek nikdy neumírá)? Ano. Jedná se o díla světové kinematografie. A ano. Kulisy jim poskytla země jihovýchodní Asie, která sousedí s Malajsií, Kambodžou, Laosem a Barmou. Slavný film Most přes řeku Kwai se sice natáčel v Anglii a na Srí Lance, ale most (oba) se nachází zde.

Profláknutá turistická destinace, ve které byl snad každý soused, soused souseda, kamarád ze školy, jeho teta. Poté, co zemi smetla tsunami v roce 2004, se zde masový turismus obnovil. Na první poslech pro mě tedy ne moc lákavé. Ale tato rozmanitá země nabízí mnohem více než okouzlující ostrovy, pláže a korálové útesy, kam míří většina. Ani vy nemusíte být obklopeni mraky turistů z Ruska, Číny, Francie, Holandska a Švédska. I tak populární a turisty oblíbenou destinaci můžete prozkoumat neturisticky a nechat se okouzlit jejím bohatstvím a barvitostí. Nasávat atmosféru země zářivě zelených nížin, rýžových polí, džungle chladivých hor severu i domova horských kmenů, vápencových útesů, pískovcových skal kaňonů, pozlacených chrámů, pochutnávat si na dobrotách pestré a hodně kořeněné místní kuchyně, nechat se masírovat, užívat večerů s hudbou pod širým nebem a procítit vůně Orientu v zemi, kde je náboženství přirozenou součástí života.

Jsme v bývalém Siamu, domovině siamských koček i bratrů, od kterých byl odvozen název siamská dvojčata. V zemi, která nebyla evropskou kolonií a v thajštině znamená “země volných/svobodných”. V zemi, která se pyšní hned několika NEJ…

NEJvětší vývozce řezaných orchidejí na světě (1500 druhů).

NEJdéle vládnoucí král na světě, který je na trůnu již od 40. let minulého století (Pchúmipchon Adunjadét, oficiálně Ráma IX., prohlášen za krále v roce 1946 a korunován o čtyři roky později).

NEJdelší název hlavního města na světě, zkráceně Město andělů (Krung Thep Maha Nakhon Amon Rattanakosin Mahinthara Ayutthaya Mahadilok Phop Noppharat Ratchathani Burirom Udom Ratchaniwet Mahasathan Amon Phiman Awatan Sathit Sakkathattiya Witsanu Kamprasit). Západní svět mu říká Bangkok.

NEJmenší netopýr světa žije zde (netopýrek thajský).

NEJvětší světový vývozce rýže (26 %).

Vítám vás v thajském království. Oficiálně se zde píše se rok 2599, žádná scifi. Tolik let uplynulo od doby posledního Buddhy. Ale čas obecně tady nikdo moc neřeší. Je právě TEĎ. Pohodlně se posaďte a mé thajské postřehy si přečtěte zde.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *